| Flere

Løbemotion kan skærpe indsigten i verden

På Sosu-skolerne i Aabenraa og Skive bliver kroppen brugt til at øge elevernes indsigt i sig selv og omverdenen gennem ugentlig løbemotion. Deres oplevelse af kroppen i bevægelse forvandles til erfaringer om deres eget potentiale og egne kræfter i deres fremtidige job

Foto: Sosu-skolen i Skive
Glæde fylder mest hos de elever, der løbetræner på Sosu-skolen i Skive, kritikken væsentligt mindre

Ledere på Social- og Sundhedsskolerne i Aabenraa og Skive arbejder med ensartede løbeprojekter i samarbejde med DGI.

Begge steder ønsker de at forberede eleverne på de fysisk krævende og belastende job, de skal ud til efter endt uddannelse, med motion og øget kropsbevidsthed.

Alligevel adskiller de sig fra hinanden, når de skal formulere deres hensigt med at lave træning i skoletiden.

Direktør for Sosu-skolen i Skive, Jens Kolstrup, taler om at eleverne lærer at opleve sig selv og verden igennem de kropslige erfaringer og oplevelser, de får ved at løbe.

Uddannelsesleder ved Sosu-skolen i Aabenraa, Claus Brandstrup, ønsker at vise eleverne vejen til forholde sig bevidst til deres egen sundhed.

Kroppen som krumtap

Jens Kolstrup i Skive ser skolens koncept om krop og læring som mere end en idrætsfaglig tilgang.

"Her ser man på kroppen som et instrument, der skal yde og holdes ved lige", siger han  og peger på et bredere syn på idræt og motion:

"Den fysisk aktive krop indeholder også erfaringer, oplevelser og følelser, som er bundet op i kroppen. I den forstand bliver den aktive krop en metodisk tilgang for eleverne til at udvikle sine kompetencer og viden om sig selv".

Direktøren gør det klart, at skolen skal forberede en række personlige kompetencer hos eleverne til at kunne håndtere død, sygdom, forfald, overvægt i deres kommende job.

"Derfor ser vi ikke idræt og løbemotion som pausegymnastik eller alene som et redskab til at blive klar til at sætte sig ned igen eller til at tabe sig", forklarer han.

Når Sosu-skolen i Skive har lanceret løbetræning er det dog både af præstations- og oplevelsesmæssige grunde.

"Uanset motivet hos eleverne, der deltager, mærker lærerne, at løbemotionen har fået stor tyngde undervisningsmæssigt i timerne", understreger han.
Foto: Steen Bille
Line Schöwing, til venstre, og Mette Breum, i sort, mærker en positiv effekt ved at gå- og løbetræne på Sosu-skolen i Aabenraa

Tænke over egen sundhed

I Aabenraa er Sosu-skolen gået ind i samarbejdet med DGI for at lære de elever, der deltager, at forholde sig til deres egen sundhed.

"Fordi vi i det daglige forholder os teoretisk til sundhedsfremme - og forebyggelse, skal eleverne også mærke på egen krop, at der kan være plads til alle uanset forudsætninger -  her i træningen og siden i deres job", forklarer uddannelsesleder Claus Brandstrup.

Af samme grund kom DGI Sønderjylland til at stå for konceptet Løb med DGI med træningsgrupper på flere niveauer. Så alle kan være med uanset om de kun kan gå til at starte med.

"De oparbejder samtidig en fysisk og mental styrke til at kunne arbejde syv-otte timer dagligt med tunge opgaver som flytning af sengeliggende patienter. Og mange timer dagligt på benene", siger han.

Tre gode DGI-grunde

I DGI følger Tina Kryger spændt løbetræningen på de to Sosu-skoler. Hun er projektleder for DGIs landsdækkende koncept Løb med DGI, der tilbyder niveaudelt træning.

"Hvorfor DGI bruger kræfter på at tilbyde løbetræning til sosu-elever? Det er der tre grunde til", siger hun og nævner dem:

  • at DGI møder en målgruppe, som organisationen måske ellers ikke rammer. En målgruppe der får egne oplevelser, som siden kan hjælpe dem til at fremme sundhed via deres job. Det bidrager til velfærdsudviklingen i Danmark
  • at Løb med DGI er selve konceptet, der kan det her med at henvende sig til begyndere i idræt. En målgruppe DGI har forpligtet sig til at byde sig til for
  • at løbemotionen kan have en effekt, der rækker fra den enkelte elev til deres omgivelser


"Men vi må erkende, at der er en tung målgruppe at arbejde med. Vi fastholder dog, at skal man gøre en forskel, bør man starte med sig selv", siger hun om Sosu-elevernes kommende virke som rollemodeller i sundhed for de mennesker, de kommer til at arbejde med.

De to tilbud fortsætter

Såvel Sosu-skolen i Skive som i Aabenraa ønsker at fortsætte tilbuddet om løbetræning i næste skoleår.

I Skive skemalagt som alle andre fag, i Aabenraa som et tilbud blandt en række i to timers Learning Lab-periode midt i skoletiden.

"Vi har to timer skemalagt, som kan bruges til løbetræning og dermed kvalificering af faget Aktiv velvære. Måske endda udvidet til flere elev-hold", siger Jens Kolstrup, direktør for Skive-skolen.

Også i Skive har ledelsen besluttet at fortsætte tilbuddet efter sommerferien.

"Vi skal lave en ny timeplan for januar 2012 og frem - og lur mig, om ikke løbemotion indgår i den. Løbemotion vil også blive tilbudt to gange om ugen hele efteråret", slår uddannelsesleder Claus Brandstrup fast.

I Skive fortæller elevernes evaluering om deres glæde ved projektet.

"De finder ud af, at skal de have energi til læring, skal de bruge kroppen", understreger han.

Opdateret 30. maj 2011 Af Steen Bille

Ejer: Kommunikationsafdelingen



DGI magasinet UDSPIL

  Bladr i magasinet

Lokale blade:
Midtjylland
Sydøstjylland
Vestsjælland / Roskilde

Lad børnene boltre sig

Bliv inspireret til at slippe legen fri til stor gavn for børns motorik og bevægelse.

Hæftet Slip legen fri er skrevet af fagfolk til foreningerne.
Køb hæftet Slip legen fri